Online vzdelávanie
Pripravujeme
Online vzdelávanie
Online vzdelávanie

S príchodom jari a teplých slnečných dní sa každoročne stretávame aj negatívnou stránkou tohto obdobia a to – vypaľovaním trávnatých porastov alebo spaľovaním. Rozdiel medzi spaľovaním a vypaľovaním spočíva v tom, že vypaľovanie predstavuje plošné vypálenie trávnatých porastov. Naopak spaľovanie prestavuje pálenie nahromadenej suchej trávy alebo iného nežiadúceho odpadu. Vypaľovanie predstavuje u mnohých osôb jednoduché zbavenia sa suchých trávnatých porastov, konárov alebo kríkov. Tieto osoby si neuvedomujú negatívne vplyvy, ktoré toto „jednoduché zbavenia sa suchých trávnatých porastov, konárov alebo kríkov“ prináša.

Vypaľovaním sa z úrodnej pôdy stáva neúrodná !

Teplo, ktoré je prítomné pri každom druhu plameňa rovnako aj pri vypaľovaní alebo spaľovaní vplýva na celé okolie plameňa (pásmo prípravy). Pásmo prípravy v jednoduchosti predstavuje plochu v okolí plameňa, ktorá sa pripravuje na horenie tým, že sa vyparuje a vyschýna čím nastávajú ideálne podmienky na šírenie plameňa. Takéto vyschýnanie pôdy spôsobuje aj znižovanie biodiverzity a úrodnosť samotnej pôdy.

Vypálim tú trávu nech tam už nerastie !

Áno, vypaľovaním sa poškodzuje štruktúra povrchovej vrstvy pôdy čím sa z bežnej úrodnej pôdy pomaly stáva neúrodná. Neúrodná pôda nemá ideálne podmienky pre rast trávy alebo iných bylín, avšak v takejto pôde sa naopak darí iným odolnejším druhom rastlín. Výsledkom vypaľovania za účelom zbavenia sa trávy môže byť pôda, kde sa rozšíria určité druhy rastlín, ktorých odstránenie si vyžaduje častokrát väčšiu námahu ako škrtnutie zápalkou.

Nič sa nestane, veď som tu a dávam pozor !

Každý z nás sa určite aspoň raz popálil bez ohľadu na to či to bola horúca šálka s kávou alebo s čajom, hrniec na sporáku alebo sviečka či rozpálená kapota auta v letnom období. Teplota plameňa, ktorá vzniká pri spaľovaní alebo vypaľovaní je mnohonásobne vyššia ako teplota na ktorej sa človek dokáže popáliť počas bežného dňa. Človek je vo vážnom ohrození života, pokiaľ je poškodená 1/3 kože popálením. Stojí zato ohrozovať svoje zdravie a zdravie iných?

Jednou z najčastejších príčin požiarov prírodných porastov je práve spaľovanie a vypaľovanie trávnatých porastov. Každý, kto je zodpovedný za takýto požiar si na začiatku povedal nič sa nestane, veď som tu a dávam pozor.

Každý vypaľuje, môžem aj ja !

Najčastejším argumentom pri konfrontácii s osobami, ktoré spaľujú alebo vypaľujú trávnaté porasty je, že vypaľoval aj sused aj kamarát aj iný známi tak prečo by som nemohol aj ja? Vypaľovanie je protizákonné. Zákon 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v § 14 ods. 2 hovorí o tom že fyzické osoby NESMÚ vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov.

Pokuty, ktoré hrozia za porušenie zákazu vypaľovania sú  331 € pre fyzické osoby. Priamo na mieste môže byť fyzickej osobe udelená pokuta do výšky 99 €. Právnickej osobe hrozí pokuta do výšky až 16 596 €. V prípadoch, kedy spôsobí požiar veľkú škodu hrozí občanom aj trestné stíhanie.

Legislatíva:

S pozdravom tím HASFIRST ( Odborníci a kolegovia pre Vašu bezpečnosť v oblasti BOZP, OPP, PZS a GDPR )